Z6_PPGAHG8001ES40Q54SV1NT0QL6
Z7_PPGAHG8009S11062THSUA504E4

„ПО ПЪТЯ НА ВЯРАТА И БУКВИТЕ“ – ПЪРВИЯТ ОТ СЪВМЕСТНИТЕ ПРОЕКТИ НА ОБЛАСТИТЕ ВАРНА И ШУМЕН В ПОДКРЕПА НА ОПАЗВАНЕ НА КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКОТО НАСЛЕДСТВО

Дата на публикуване: 05.04.2024
Последна актуализация: 05.04.2024

В 10,00 часа тази сутрин в залата на музея в Националния историко-археологически резерват „Плиска“, областните управители на Варна и Шумен - проф. Андрияна Андреева и проф. Добромир Добрев подписаха споразумение за партньорство между двете администрации. Каузата, която обединява двете институции е „Популяризиране на туристически обекти и дестинации, подкрепа и опазване на културно-историческото наследство на територията на областите Шумен и Варна“. 
                 Малко по-късно пред Голямата базилика - религиозно-дворцовия комплекс, край Националния историко-археологически резерват Плиска, двамата областни управители представиха първия от съвместните проекти - „ПО ПЪТЯ НА ВЯРАТА И БУКВИТЕ“ . 
                „Давам си сметка, че сме на свещено място – първопрестолната българска столица Плиска и дом на българската азбука“ каза в обръщението си към медиите професор Андреева. „Безценни са духовните послания на буквите, закодирани в Кирилицата и вплетени в културата, науката, в изкуството и светогледа на българите. И вярвам, каза профекор Андреева, че повечето от нас, днешните хора разбираме, че буквите от родната азбука, словото, което ни дава смисъл, вяра и път са от малкото светини, които ни обединяват.“
                 Именно единението е това, което събира двете институции и дава смисъл на общите ни проекти. Проекти, които вярваме ще отворят нови пътища към вярата, че може да пазим, до почитаме и да представяме пред света огромното културно-историческо и духовно богатство, родено по тази земя.
               „Пътят на вярата и буквите, - проектът, който ще започне именно от Плиска - знаково за целия християнски свят място, ще премине през Двора на кирилицата, за да отдаде почит пред единствения паметник на светите братя в целия Североизток и ще ни отведе към  Ранносредновековния манастирски комплекс „Света Богородица“ открит край Варна през далечната 1921 година.
               Целта на подписаното днес Споразумение за сътрудничество е знакови за двете области туристически обекти и паметници от културно-историческото ни наследство да бъдат популяризирани и съхранени като част от дейностите за постигане на устойчив туризъм в двата региона.  
                Споразумението предвижда двете институции да обменят информация, да бъдат реализирани и координирани съвместни инициативи, тематични събития и дискусии за развитие на туризма в общините на областите Шумен и Варна. Ще се оказва съдействие и ще се подпомагат дейности и проекти в областта на туризма и опазване на културно-историческото наследство на територията на двете области, осъществявани от различни организации.

Плиска

Плиска